فلومتر یا دبی سنج التراسونیک عموما به دستگاهی گفته می شود که جریان سیال داخل لوله را از طریق امواج فراصوتی یا  التراسونیک اندازه گیری می نماید.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید سنسور های فلومتر النتراسونیک از طریق ارسال و دریافت امواج فراصوتی میزان سرعت سیال را در لوله محاسبه می نمایند

فلومتر التراسونیک

چند مدل فلومتر التراسونیک داریم ؟

فلومتر های التراسونیک بنا بر نوع اندازه گیری به دو نوع 

  • فلومتر التراسونیک معمولی (Ultrasonic flow meter)
  • فلومتر التراسونیک اثر داپلر (doppler ultrasonic flow meter)

تقسیم می شوند

همچنین هر دو نوع به صورت پرتابل و ثابت موجود می باشند. 

فلومتر های التراسونیک معمولی Ultrasonic flow meter

این فلومترها که عموما به نام فلومتر های التراسونیک شناخته می شوند دارای 2 سنسور فراصوتی می باشند. 

هر دو سنسور هم به عنوان فرستنده و گیرنده استفاده می شوند اما ترتیب بالا و پایین دارند. 

اگر ترتیب بالا و پایی جابه جا شود در دقت اندازه گیری سنسور ها تاثیری نخواهد داشت بلکه فقط جهت حرکت سیال را معکوس نمایش می دهند. 

 

فلومتر التراسونیک
فلومتر التراسونیک

مزایای فلومتر التراسونیک

از مهم ترین مزایای این فلومتر ها می توان به عدم نیاز به برش لوله در نحوه ی اندازه گیری آن ها اشاره نمود. 

از آنجایی که اندازه گیری در این فلومتر ها از خارج از لوله انجام می شود در نتیجه سنسور ها با سیال هیچگونه تماسی نخواهند داشت. در این شرایط خورندگی ، چگالی و دما تاثیری بر اندازه گیری سنسور ها نخواهند داشت.

فلومتر های التراسونیک به راحتی از لوله و محل نصب جدا می شوند، به همین علت می توان از آن ها در حالت پرتابل ( قابل حمل ) نیز استفاده نمود. 

معایب فلومتر های التراسونیک

تکنولوژی استفاده شده در این فلومتر ها بسیار پیش رفته و نحوه اندازه گیری آن ها از حساسیت بالایی برخوردار است لذا این فلومتر ها دارای قیمت نسبتا بالاتری به دیگر فلومتر ها هستند. در نتیجه قیمت بالا را می توان یکی از معایب آن ها دانست. 

افزایش ضریب خطا در سیال ها با ذرات بالا یا حباب زیاد از دیگر عوامل کاهش دقت این فلومتر ها می باشد اما فلومتر های نوع داپلر در برابر ذرات دقت بالایی دارند در نتیجه در مواردی که سیال دارای ذرات و حباب زیاد است می توان از فلومتر های التراسونیک نوع داپلر استفاده نمود. 

فلومتر التراسونیک اثر داپلر doppler ultrasonic flow meter

این فلومتر ها با استفاده از اثر داپلر که توسط فیزیکدان و ریاضی دان اتریشی Christian Johann Doppler در سال 1842 اثبات گردید کار می کنند. 

بر خلاف دیگر انواع فلومتر های التراسونیک که دارای دو سنسور فرستنده و گیرنده می باشند ، این فلومتر ها فقط دارای یک سنسور هستند که عمل ارسال و دریافت را انجام می دهد.

فلومتر های داپلر با استفاده از ذرات معلق در سیال و یا حباب های موجود در سیال می توانند میزان سرعت سیال را اندازه گیری نمایند.

فلومتر التراسونیک داپلر
فلومتر التراسونیک داپلر

مزایای فلومتر های داپلر

فلومتر های داپلر برای سنجش سرعت سیال در لوله و کانال وابستگی بالایی به ذرات و حباب های معلق در محلول دارند. 

از آنجایی که ضعف اصلی دیگر فلومتر های التراسونیک ذرات معلق و حباب ها می باشد و با وجود ذرات دقت اندازه گیری در فلومتر های التراسونیک کم می شود . 

از این رو فلومتر های التراسونیک داپلر گزینه ای مناسب جهت سنجش سیال ها با ذرات معلق هستند.

همچنین با توجه به وجود فقط 1 سنسور جهت اندازه گیری سرعت سیال دیگر نیازی به تنظیمات فاصله بین سنسور ها نیست و در نتیجه عدم دریافت سیگنال مناسب بر اثر تنظیم نبودن فاصله سنسور ها اختلالی در دقت اندازه گیری ایجاد نخواهد نمود.

معایب فلومتر های داپلر

وابستگی فلومتر های داپلر به ذرات و حباب های موجود در سیال علاوه بر مزایا، خود یکی از معایب این فلومتر هاست به طوری که در سیال هایی که از خلوص بالایی برخوردارند دقت این فلومتر ها نسبتا پایین تر از دیگر فلومتر های التراسونیک است. 

از دیگر معایب این فلومتر ها قیمت بالای آن هاست که در پروژه هایی که صرفه اقتصادی نیز حائز اهمیت است کمتر از این فلومتر ها استفاده می شود.

فلومتر التراسونیک پرتابل

از آنجایی که فلومتر های التراسونیک به راحتی از مسیر لوله جدا می شوند ، با اضافه کردن باتری به مدارات آن ها می توان از آن ها به صورت پرتابل نیز استفاده نمود. 

با توجه به بالا بودن قیمت فلومتر های التراسونیک ، فلومتر های پرتابل التراسونیک مشکل بالا بودن قیمت را در فلومتر های التراسونیک به طور کامل برطرف نموده اند زیرا از یک فلومتر پرتابل می توان در چندین نقطه استفاده نمود و دیگر نیازی به خرید چند دستگاه نیست. 

همچنین می توان از این فلومتر ها برای کالیبره کردن فلومتر های دیگر نیز استفاده نمود. 

فلومتر التراسونیک پرتابل
فلومتر التراسونیک پرتابل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *