RTU ( Remote terminal unit)

یکی از دغدغه های بزرگ مدیران اجرایی در مراکز صنعتی و کارگاه های تولیدی ایجاد یکپارچه سازی دستگاه ها و بهینه کردن راه های ارتباطی آنها بوده است. 

همانطور که میدانید یک کارخانه ، کارگاه یا تولیدی از دستگاه های مختلفی که توسط برند های مختلف ساخته شده تشکیل شده است. هر کدام از این دستگاه ها دارای خروجی های متفاوتی می باشند و همیشه کنترل آن ها به صورت یکپارچه و گزارش گیری از نحوه عملکردشان برای مدیران فنی چالش برانگیز بوده است.

حال زمانی را تصور کنید که تمامی این دستگاه ها توسط یک سیستم جامع و قدرتمند مدیریت و گزارش گیری شوند. به راحتی بتوان انواع دستگاه ها با کابرد های مختلف را به آن متصل نمود و گزارش ها را آن طور که دلخواه مدیران است از آن ها استخراج کرد. مطمئنا در چنین محیطی راندمان کاری مدیریت تجهیزات بهتر انجام خواهد گرفت در نتیجه راندمان کاری بالا خواهد رفت و با پیشبینی های دقیق تر ، احتمال بروز حوادث ناگهانی کمتر خواهد شد. 

این دستگاه RTU نام دارد.

RTU

RTU چیست ؟

RTU معمولا به مرکز پردازش داده ای گفته می شود که دارای پورت های متفاوتی می باشد . 

به عنوان مثال می توان یک اتوبان با ورودی ها و خروجی های مختلف را تصور کنید که در آن ماشین ها اطلاعات و داده های مورد نیاز ما هستند که از سمت دستگاه ها وارد می شوند و پلیس تابلو های راهنمایی و رانندگی آن ها را به جهت هایی که هدفشان است هدایت می کنند.

شرکت نواندیشان صنعت الکترونیک داتیس یکی از پیشتازان تولید دستگاه های RTU در ایران است. 

RTU های داتیس از بروز ترین تکنولوژی های روز استفاده می کنند و از آنجایی که ماژولار هستند ، می توان از آن ها در تمامی صنایع و کابردها استفاده نمود. 

RTU ماژولار چیست ؟

از آنجایی که در صنایع و کاربردهای  مختلف نیاز به ورودی ها و خروجی های متفاوتی داریم لذا برخی RTU ها به صورت ماژولار ساخته می شوند. بدین صورت که با اضافه شدن یک ماژول می توان ورودی ها و خروجی های آن را تغییر داد. 

Remote Terminal Unit از چه قسمت هایی تشکیل شده است ؟

به طور کلی ظاهر، ابعاد، ورودی و خروجی های RTU ها با یکدیگر متفاوت است.اما عمدتا هر RTU از یک بخش پردازشگر، بخش تغذیه،یک یا چند ورودی و یک یا چند خروجی تشکیل شده است.

ورودی های RTU ها میتواند متفاوت باشد و حتی با توجه به نوع استفاده آن ها تغییر کنید. معمولا ورودی های زیر در RTU ها زیاد استفاده می شوند.

HART

RS485

4 الی 20 میلی آمپر

0 الی 5 ولت 

ورودی دیجیتال تک بیتی 

ورودی دیجیتال 2 بیتی 

ورودی دیجیتال چند بیتی ( بنا بر نیاز)

RS232

پورت LAN

و…

خروجی RTU ها نیز میتواند متفاوت باشد اما خروجی های زیر در RTU ها کاربرد زیادی دارند

HART

RS485

4 الی 20 میلی آمپر

0 الی 5 ولت 

پورت LAN 

نمایشگر LCD یا SEVEN SEGMENT

آیا Remote Terminal Unit کاربرد های دیگری هم دارد؟

بله تقریبا در هر جایی که یک سیگنال استاندارد را بخواهیم پردازش کنیم و آن را به سیگنال استاندارد دیگری تبدیل کنیم به یک RTU نیاز داریم